Il consolato

Dr. Giorgio Taborri
Tel. +49 511 / 283790
E-Mail

Visit Hannover in your language

English Nederlands Francais Espagnol italiano portuguese norwegian japanese svenska polski russian chinese dansk korean turkish eesti arabic suomi

Personale qualificato

Online Shop

Press Area

Les trois Nanas sur la berge de la Leine. © HMTG

Les trois Nanas sur la berge de la Leine.

ZABYTEK

Nany

Na brzegu rzeki Leine zajmują miejsce słynne Nany autorstwa Niki de Saint Phalle. Niegdyś budzące wątpliwości, trzy „tęgie damy” są jednymi z najczęściej fotografowanych obiektów w mieście.

Rozłożyste krągłości, błyszczące kolory: Od 1974 roku trzy Nany Sophie, Charlotte i Caroline (chrzestnymi były księżne elektorki Sophie, Charlotte Buff i Caroline Herschel) przy Leibnizufer zaliczają się do najpopularniejszych motywów ulicznych Hanoweru. Masywne rzeźby artystki Niki de Saint Phalle na początku dla wielu obywateli były cierniem w oku. Protestom towarzyszyła intensywna dyskusja na temat sztuki w przestrzeni publicznej – ze szczęśliwym zakończeniem: hanowerczycy od dawna zżyli się z „tęgimi kobietami”. W roku 2000 artystka zyskała tytuł honorowej obywatelki miasta.

Nana am Hohen Ufer © HMTG

Nana przy wysokim brzegu rzeki Leine

Z wdzięczności przekazała 300 swoich dzieł Muzeum Sprengel w Hanowerze. Tworząc rzeźby Nan w połowie lat 60. XX wieku Niki de Saint Phalle przewidywała rodzący się ruch kobiet. Dzięki znaczeniu rzeźb i przekonującemu połączeniu kształtu oraz treści udało jej się przekazać oprócz wątku feministycznego jednocześnie kompleksowe poglądy na życie i sztukę, które uwidoczniły się w jej domu Golem, projektach architektonicznych oraz w ogrodzie Tarot niedaleko Grosseto. Nany znajdują się na początku alei rzeźb wiodącej do placu Königsworther Platz, na której znajduje się osiem dzieł sztuki.

W każdą sobotę wokół Nan trwa targowanie się i rozmowy o sprawach zawodowych na najstarszym niemieckim pchlim targu. Od świtu do popołudnia kwitnie handel wszystkim, czym tylko się da. Dla spacerujących i łowców okazji to absolutnie kultowe miejsce!

indirizzo

  • Leibnizufer
  • 30169 Hannover