Il consolato

Dr. Giorgio Taborri
Tel. +49 511 / 283790
E-Mail

Visit Hannover in your language

English Nederlands Francais Espagnol italiano portuguese norwegian japanese svenska polski russian chinese dansk korean turkish eesti arabic suomi

Personale qualificato

Press Area

Eine Szene aus der Altstadt. © TMN

Case a graticcio nella città vecchia con la Marktkirche  

ZABYTEK

Stare Miasto

Odkrywanie idyllicznych uliczek z zachęcającymi kawiarniami i butikami, w otoczeniu historycznych fasad murów pruskich.

Historyczne budynki w stylu muru pruskiego na Starym Mieście zaliczają się do szczególnych zabytków miasta i zdobią jego reprezentacyjną część. Tutaj goście mogą poczuć historię Hanoweru.

Wokół kościoła Marktkirche i Starego Ratusza

W przeszłości główną częścią Hanoweru było Stare Miasto z domami z muru pruskiego oraz wąskimi uliczkami, pochodzącymi częściowo jeszcze ze średniowiecza. Po pożarach w czasie drugiej wojny światowej na historycznym Starym Mieście pozostało jednak nie więcej niż czterdzieści domów. Dwanaście z nich znajdowało się w rejonie ulic Knochenhauer, Kramer i Burgstraße. Pod koniec lat 50. XX wieku podjęto decyzję o rozebraniu domów z muru pruskiego w różnych częściach miasta i przeniesieniu ich w ten rejon. W ten sposób powstała dzielnica staromiejska wokół kościoła Marktkirche i Starego Ratusza, która jako historyczna wyspa pokazuje, jak kiedyś wyglądało Stare Miasto Hanoweru. Ulica Kramerstraße to ponadto najpopularniejsze miejsce na zakupy i spacery w mieście.

Holzmarkt

Przy placu zwanym Holzmarkt, w pobliżu Muzeum Historycznego, znajduje się wiernie odtworzony zniszczony w czasie wojny Dom Leibniza. Oryginalny budynek został wybudowany w 1499 roku i odnowiony w 1652 roku. Najsłynniejszy syn miasta Gottfried Wilhelm Leibniz mieszkał w nim przez wiele lat.

Najstarsza kamienica mieszczańska i najstarszy kościół

Z tyłu ulicy Burgstraße znajduje się najładniejsza i najstarsza w Hanowerze kamienica mieszczańska z 1566 roku - z misternie zdobioną renesansową fasadą i jeszcze dwa lata starszą kamienicą w podwórzu. Tuż obok znajduje się kościół Kreuzkirche. Wybudowany w 1333 roku jest to najstarszy kościół w Hanowerze. Ołtarz we wnętrzu gotyckiego Domu Bożego został wykonany w 1537 roku przez Lucasa Cranacha Starszego. Kaplicę dobudowała hanowerska rodzina kupiecka Duve w 1655 roku, która wcześniej przekazała środki na odbudowę szczytu wieży. Goldener Winkel przy kościele Kreuzkirche ze swoją jednolitą zabudową jest jedną z najbardziej idyllicznych dzielnic mieszkaniowych w mieście.

Plac Ballhof

Przez Kreuzstraße dochodzi się do placu Ballhof. Wybudowany w latach 1649-64 Ballhof pełnił początkowo rolę hali sportowej, w której towarzystwo dworskie przy każdej pogodzie mogło grać w kometkę. Później przekształcono ją w salę zebrań, a dzisiaj jest wykorzystywana jako scena Teatru Młodego w Hanowerze. Ballhof to najpiękniejsza budowla świecka Hanoweru, a plac o tej samej nazwie ze studnią to jedno ze spokojniejszych miejsc na Starym Mieście.

Zamek Leineschloss: Siedziba parlamentu Dolnej Saksonii

Zamek Leineschloss, obecnie siedziba parlamentu Dolnej Saksonii, a wcześniej rezydencja królewska, mieści się w dawnym klasztorze franciszkanów z XII wieku, który został rozwiązany w 1533 roku. Kiedy w 1636 roku książę Calenberga wybrał Hanower na swoją rezydencję, odnowiono północno-zachodnie skrzydło zamku w roku 1742. Pozostałe części zostały wykonane na podstawie projektów Georga Friedricha Lavesa, który w latach 1816-1844 całkowicie przebudował budynek. Należy do nich również reprezentacyjny klasycystyczny portyk przy ulicy Leinstraße z sześcioma kolumnami korynckimi i płaskim szczytem trójkątnym, na którym znajduje się herb Dolnej Saksonii. Zamek od strony rzeki Leine ze swoimi trzema kondygnacjami i dachem mansardowym ma charakter barokowy. Po zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej zamek Leineschloss został odbudowany w latach 1956-1962, a skrzydło południowe zostało zastąpione nowoczesną dobudowaną salą plenarną.